LKF Ciltsdarba reglaments
1 Pieņemts LKF Padomes sēdē 08.01.2011.
Ar grozījumiem: 29.01.2012., 15.09.2012., 12.01.2013., 28.04.2013., 05.10.2013.,
27.04.2014., 28.01.2018., 22.10.2022., 17.12.2023.
LATVIJAS KINOLOĢISKĀ FEDERĀCIJA CILTSDARBA REGLAMENTS
Saturs
1. Vispārējā daļa.
2. Audzētājs un vaislas suņa īpašnieks.
3. Ciltsdarba konsultācijas.
4. Priekšnoteikumi vaislas dzīvnieku izmantošanai.
5. Afikss un audzētava.
6. Pārošanas atļauja un pārošana.
7. Metiena kontrole.
8. Ciltsgrāmata.
9. Ciltsraksti.
10. Maksājumi.
11. Pārkāpumi.
1. VISPĀRĒJĀ DAĻA.
1.1. Starptautiskais FCI (Federation Cynologique Internationale – Starptautiskā Kinoloģiskā Federācija) Ciltsdarba Reglaments un LKF (Latvijas Kinoloģiskā Federācija) Ciltsdarba Reglaments ir obligāts LKF sastāvā esošajiem klubiem.
1.2. LKF Ciltsdarba Reglaments kalpo mērķtiecīga ciltsdarba sekmēšanai. LKF ciltsdarbu veic ar visām FCI atzītām un atzīšanas procesā esošām šķirnēm. Škirņu saraksts ir Ciltsdarba reglamenta pielikums Nr. 5
1.3. Ar ciltsdarbu LKF ietvaros nodarbojas šķirņu klubi un reģionālie klubi. To mērķis ir šķirnes izkopšana, ciltsdarbā izmantojot funkcionāli veselus dzīvniekus ar nosvērtu psihi un veselīgu iedzimtību. Klubu funkcijās ietilpst ciltsdarba koordinēšana, konsultācijas un kontrole.
1.4. Šķirnes klubam, izstrādājot savu ciltsdarba nolikumu, par pamatu jāizmanto LKF Ciltsdarba Reglamentu, ievērojot attiecīgās šķirnes specifiku. Šķirnes kluba ciltsdarba nolikumā var tikt izvirzītas augstākas prasības kā LKF Reglamentā. Šķirnes kluba uzstādītās prasības ir obligātas visu attiecīgās šķirnes suņu izmantošanai ciltsdarbā LKF ietvaros. Mainot šīs prasības, šķirnes klubs pieņem lēmumu sadarbojoties ar reģionālo klubu pārstāvjiem.
1.5. Nav pieļaujama komerciāla suņu turēšana un vairošana. Klubiem stingri jāvēršas pret audzētājiem, kas vairo dzīvniekus, izpildot tikai minimālās Ciltsdarba prasības, nerūpējoties par šķirnes izkopšanu un dzīvnieku labturību.
1.6. Klubu pienākums ir cīnīties pret iedzimtiem defektiem un iedzimtām slimībām: 2 - apzinot šķirnei biežāk sastopamos iedzimtos defektus, saslimšanas un izplatot saviem biedriem brīvi pieejamu informāciju par tiem; - izplatot saviem biedriem brīvi pieejamu informāciju par tām pārbaudēm uz iedzimtajiem defektiem un saslimšanām, kas ir pieejamas, bet nav obligātas; - nosakot obligātās veselības un temperamenta pārbaudes ciltsdarbā izmantojamiem dzīvniekiem saskaņā ar LKF prasībām un ievērojot šķirnesspecifiku; - liedzot izmantot ciltsdarbā dzīvniekus, kas nekalpo par pamatu šķirnes uzlabošanai.
1.7. Šķirņu klubi nosaka katras šķirnes suņiem nepieciešamās nervu sistēmas vai darba spēju pārbaudes, vadoties no šķirnes īpatnībām un pielietošanas specifikas. Tās darba spēju pārbaudes, kurās suns tiek apmācīts aizsardzībai, nav izvirzāmas kā obligāta prasība suņa izmantošanai ciltsdarbā.
1.8. Klubi nedrīkst iejaukties audzētāju ciltsdarbā, izvirzot prasības, kas nav noteiktas kluba Ciltsdarba nolikumā, tādejādi ierobežojot audzētāju radošo brīvību.
1.9. LKF Ciltslietu Komisiju ievēl LKF Padome. Tās sastāvā ietilpst pieci locekļi, kuri no sava vidus izvēl komisijas priekšsēdētāju, priekšsēdētāja vietnieku un sekretāru.
1.9.1. Ciltslietu Komisija izstrādā un nodod apstiprināšanai Padomei LKF ciltsdarba pamatnolikumus un citus ciltsdarbu regulējošus dokumentus.
1.9.2. Ciltslietu Komisija ir tiesīga uzraudzīt ciltsdarbu klubos.
1.9.3. Izņēmuma gadījumus, kuri saistīti ar atkāpēm no LKF Ciltsdarba Reglamenta prasībām, izskata LKF Ciltslietu Komisija, balstoties uz kluba rakstveida iesniegumu. Ciltslietu Komisija pieņem galīgo lēmumu katrā atsevišķā gadījumā.
1.9.4. Gadījumus, kas saistīti ar atkāpēm no šķirnes kluba ciltsdarba prasībām, izskata pats šķirnes klubs vai reģionālais klubs kopā ar šķirnes kluba pārstāvjiem.
1.9.5. LKF kluba biedrs ar vienu šķirni var veikt ciltsdarbu tikai vienā klubā. Ja persona vienlaicīgi ir divu klubu biedrs, tad par ciltsdarba pārtraukšanu vienā no klubiem ir jāpaziņo rakstiski attiecīgā kluba vadībai. Pārošanas atļauju citā klubā var saņemt ne ātrāk kā pēc 6 mēnešiem no iepriekšējā kluba informēšanas par ciltsdarba pārtraukšanu tajā.
2. AUDZĒTĀJS UN VAISLAS SUŅA ĪPAŠNIEKS.
2.1. Vaislas suņa vai kuces īpašnieks ir fiziska persona, kura iegādājusies dzīvnieku likumīgā ceļā un var to pierādīt dokumentāli.
2.2. Audzētājs ir kuces īpašnieks vai tās nomnieks uz kuces pārošanas vai metiena dzimšanas brīdi.
2.3. Par audzētāju var būt LR iedzīvotājs vai Latvijas Republikā reģistrēta juridiska persona. Metienam jābūt dzimušam un tā apskatei veiktai Latvijas Republikā.
2.4. Klubam ir jāveic īpaša uzraudzība pār ciltsdarbu ar nomātām un kopīpašumā esošām kucēm. Audzētājam vai audzētavas īpašniekam jāiesniedz klubā rakstisks līgums par 3 kuces nomāšanu vai kopīpašuma lietošanas noteikumiem savlaicīgi pirms pārošanas atļaujas saņemšanas.
2.5. Nododot suni nomā, nomas līgums stājas spēkā ar to brīdi, kad suņa īpašnieks, kurš norādīts ciltsrakstos, ir reģistrējis līgumu klubā, ko apliecina kluba izpildinstitūcijas atbildīgās personas paraksts, kluba zīmogs un reģistrācijas datums. Minētais līgums 7 dienu laikā jāiesniedz LKF Ciltsgrāmatā.
3. CILTSDARBA KONSULTĀCIJA.
3.1. Klubu pienākums ir nodrošināt audzētājus ar konsultācijām un uzraudzīt ciltsdarba norisi, kā arī apmācīt ciltsdarba speciālistus.
3.2. Kluba ciltsdarba vadītājam ir jāseko, lai audzētājs vai audzētavas īpašnieks ievērotu LKF Ciltsdarba reglamenta un Kluba Ciltsdarba nolikuma prasības.
4. PRIEKŠNOTEIKUMI VAISLAS DZĪVNIEKU IZMANTOŠANAI.
4.1. Ciltsdarbā var izmantot tikai veselus, standarta prasībām atbilstošus suņus un kuces ar spēcīgu nervu sistēmu, kuru ciltsraksti ir reģistrēti LKF Ciltsgrāmatā vai Reģistrā. Audzētājs kuces pārošanai var izmantot Latvijā dzīvojošu suni, kura īpašnieks vai nomnieks ir LKF kluba biedrs. Vaislas kucei un sunim jābūt apzīmētiem un reģistrētiem atbilstoši LR normatīvajiem aktiem par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību.
4.2. Ciltsdarbā netiek izmantoti dzīvnieki ar iedzimtiem defektiem: uzvedības anomālijas, iedzimts aklums vai kurlums, zaķa lūpa, vilka rīkle, defekti zobu sistēmā, žokļa anomālijas, kriptorhisms un monorhisms, nestandarta krāsa, skeleta deformācijas – lauzta aste u.c. (šķirnēm, kurām tas nav paredzēts standartā), kā arī slimi ar smagas pakāpes locītavu displāziju, iedzimtām acu slimībām, epilepsiju u.c. funkcionāliem defektiem, kas ietekmē dzīves kvalitāti.
4.3. Par vaislas dzīvnieku uzskatāms suns vai kuce, kuri uz pārošanas brīdi atbilst LKF Ciltsdarba reglamenta un šķirnes kluba Ciltsdarba nolikuma izvirzītajām prasībām par eksterjeru, uzvedības, darba spēju un veselības pārbaudēm.
4.4. Vaislas sunim un kucei jāsaņem eksterjera novērtējums kādā no LKF sistēmā rīkotām izstādēm: līdz 2 gadu vecumam vismaz viens novērtējums, vecākiem par 2 gadiem – divi novērtējumi (viens no tiem var būt saņemts junioru klasē). Izņēmuma gadījumos ir pieļaujama suņa individuāla apskate, kuru organizē klubs, saskaņojot ar Ciltslietu Komisiju un Ekspertu Biroju. Izstādes novērtējumam jābūt ne zemākam par atzīmi “ļoti labi”.
4.5. Audzētājam jānodrošina kuces un tās pēcnācēju piemēroti turēšanas un barošanas apstākļi. Pirms kuces pārošanas kluba komisija ir tiesīga pārbaudīt apstākļu piemērotību vesela metiena izaudzēšanai un apstākļu neatbilstības gadījumā neatļaut pārojumu.
4.6. Vecumu, no kura ciltsdarbā tiek izmantoti suņi un kuces, nosaka šķirņu klubi savos ciltsdarba nolikumos, balstoties uz šķirnes specifiku, tomēr kucēm tas nedrīkst būt mazāks par 15 mēnešiem un lielāks par 8 gadiem, suņiem – ne mazāks par 12 mēnešiem uz pārošanas brīdi. Tikai īpašas nepieciešamības gadījumos, šķirnes 4 uzlabošanas interesēs, pieļaujams izmantot vaislā kuci vecāku par pilniem 8 gadiem. Suņiem nav lielākā vecuma ierobežojuma.
4.7. Vaislas kucei atļauts tikai viens metiens kalendārajā gadā, bet ne ātrāk kā pēc 10 mēnešiem no iepriekšējā metiena dzimšanas.
4.8. Vaislas dzīvniekiem jāveic veselības pārbaudes, atbilstoši prasībām, kādas LKF un attiecīgais šķirnes klubs uzstāda katrai šķirnei. Vecumu, sākot ar kādu ir veicamas veselības pārbaudes, nosaka Pielikums Nr. 3.
4.9. Darba un medību šķirņu suņiem, kuriem noteiktas obligātās apmācības, jāiziet apmācību kurss un jāsaņem darba spēju pārbaudes sertifikāts, atbilstoši šķirnes kluba prasībām. Šķirnēm, kurām noteiktas sociālās uzvedības pārbaudes, jāsaņem atbilstošs sertifikāts.
4.10. Ja suns/kuce kādā no LKF sistēmā rīkotajām izstādēm saņem novērtējumu 0 (diskvalifikācija), tad par tā tālāko izmantošanu ciltsdarbā lemj LKF Ciltslietu komisija.
4.11. Ja suns/kuce pēc viena gada vecuma sasniegšanas kādā no LKF sistēmā rīkotajām izstādēm saņem novērtējumu NN (nav novērtējams) par uzvedību, vai arī atkārtoti saņem NN novērtējumu par vienu un to pašu eksterjera trūkumu, tad par suņa/kuces tālāko izmantošanu ciltsdarbā lemj LKF Ciltslietu komisija.
5. AFIKSS UN AUDZĒTAVA.
5.1. Lai apzīmētu kucēnus, kuri dzimuši vienam audzētājam piederošām kucēm, to vārdiem ciltsrakstos pievieno afiksu vai audzētavas nosaukumu, kuru piešķir audzētājam tikai personīgai lietošanai. Afikss vai audzētavas nosaukums ir pastāvīga un neatdalāma suņa vārda sastāvdaļa.
5.2. Afiksa vai audzētavas nosaukuma reģistrāciju FCI veic LKF, vadoties pēc īpaša nolikuma (skat. pielikumu Nr.2).
5.3. Audzētājs var reģistrēt tikai vienu afiksu vai audzētavas nosaukumu, neatkarīgi no audzējamo šķirņu skaita.
5.4. Katram pieteiktajam afiksam vai audzētavas nosaukumam būtiski jāatšķiras no citiem agrāk reģistrētiem un aizsargātiem nosaukumiem.
5.5. Afikss kļūst par audzētavas nosaukumu, ja audzētājs kvalificējas audzētavas reģistrācijai.
5.6. No afiksa vai audzētavas nosaukuma tālākas izmantošanas var atteikties jebkurā laikā, bet audzētājam cits aizsargāts nosaukums netiek piešķirts.
5.7. Afikss vai audzētavas nosaukums zaudē spēku audzētāja nāves gadījumā, ja uz to nepiesakās likumīgs mantinieks, kurš atbilst Ciltsdarba reglamenta izvirzītajām prasībām.
5.8. Afiksu vai audzētavas nosaukumu var nodot citai personai pēc rakstiskas vienošanās. Labticīgais ieguvējs var izmantot audzētavas nosaukumu, ja viņš atbilst Ciltsdarba reglamenta izvirzītajām prasībām.
6. PĀROŠANAS ATĻAUJA UN PĀROŠANA.
6.1. Pārošanas atļauja.
6.1.1. Pārošanas atļauju audzētājs, afiksa vai audzētavas īpašnieks saņem savā klubā pirms pārošanas. Pārošanas atļauju var saņemt kluba biedrs, kura biedra stāžs klubā nav mazāks kā 6 (seši) mēneši un kurš ir apmācīts dzīvnieku labturibas jautājumos un viņam ir atbilstošs rakstisks apstiprinājums. Pārošanas atļauju ciltsdarba vadītājs apstiprina ar savu parakstu un reģistrē pārošanas atļauju konkrētai kucei kluba uzskaites grāmatā. Izsniegtā pārošanas atļauja ir derīga tikai uz pieteikto pārojumu. Izsniedzot pārošanas atļauju audzētājam, izņemot audzētavas īpašnieku, kluba pārstāvis ieraksta tajā informāciju par izvēlēto vaislassuni.
6.1.2. Pārošanas atļauju, ar aizpildītu pārošanas aktu, ar vaislas suņa un kuces īpašnieku parakstiem, kuces īpašnieks pēc pārošanas viena kalendārā mēneša laikā nodod klubā. Pārošanas atļauju vienlaicīgi ar metiena kartiņu iesniedz Ciltsgrāmatā.
6.2. Pārošana.
6.2.1. Vaislas kuces īpašniekam ir tiesības pārot kuci ar vaislas suni pēc paša izvēles vai konsultējoties ar kluba ciltsdarba vadītāju. Kuces īpašnieka pienākums kuces pārošanai izmantot tādu vaislas suni, kurš reģistrēts LKF ciltsgrāmatā un atbilst visām LKF Ciltsdarba Reglamenta un kluba ciltsdarba nolikuma izvirzītajām prasībām.
6.2.2. Kuces pārošanai ārvalstīs drīkst izmantot tikai tādu vaislas suni, kam ir FCI atzīti ciltsraksti. Ieteicams izmantot suni, kuram ir veiktas veselības pārbaudes saskaņā ar šķirnes kluba prasībām. Ja tiek izmantots suns bez atbilstošām pārbaudēm, par rezultātu ir atbildīgs pats audzētājs.
6.2.3. Lai veiktu tuvradniecīgu pārojumu (tēvs-meita, dēls-māte, māsa-brālis, pusmāsapusbrālis), audzētājam, izņemot audzētavas īpašnieku, ir jāmotivē sava izvēle un jāsaņem rakstiska atļauja klubā. Atļauja vienlaicīgi ar metiena kartiņu jāiesniedz Ciltsgrāmatas vadītājam.
6.2.4. Vienas meklēšanās laikā kuci drīkst pārot tikai ar vienu vaislas suni. Ja kuce sapārojusies ar vairākiem suņiem, tad kucēni tiek reģistrēti un ciltsraksti izsniegti tikai pēc DNS testa veikšanas. Ja ir notikusi neplānota kuces sapārošanās, tad kucēniem ir jāveic DNS tests, lai noteiktu kucēnu tēvu. Ciltsraksti tiek izsniegti, pamatojoties uz testa rezultātiem.
6.2.5. Gadījumā, kad ir notikusi suņu neplānota sapārošanās, audzētājam jāveic paaugstināta apmaksa par kucēnu reģistrāciju Ciltsgrāmatā atbilstoši LKF Padomes lēmumam. Gadījumā, kad ir neplānoti sapārojušies dzīvnieki, kuriem vienam vai abiem nav izpildīta kāda no LKF ciltsdarba reglamenta vai Kluba ciltsdarba nolikuma prasībām, maksa par reģistrāciju dubultojas atbilstoši Padomes lēmumam.
6.2.6. Pirms pārošanas ir jāsastāda rakstisks līgums starp kuces un suņa īpašniekiem par pārojuma nosacījumiem.
6 6.2.7. Veicot kuces mākslīgo apsēklošanu ar atdzesētu vai sasaldētu spermu, apsēklošanas procesu veic licencēts veterinārārsts, kurš to apliecina ar savu parakstu. Veterinārais speciālists ir atbildīgs par spermas atbilstību tās pavaddokumentiem.
6.2.8. Atsevišķos gadījumos, šķirnes attīstības interesēs, ar kluba un LKF Ciltslietu komisijas atļauju ir pieļaujams kuces pārojums ar vairāk kā vienu vaislinieku vai apsēklošana ar vairāk kā viena vaislinieka spermu. Kucēniem veic DNS analīzi, lai noteiktu to izcelsmi.
7. METIENA KONTROLE.
7.1. Audzētāja un audzētavas īpašnieka pienākums ir paziņot savam klubam par metiena piedzimšanu trīs dienu laikā.
7.2. Klubs norīko kompetentu komisiju metiena apskates veikšanai tā audzēšanas vietā. Audzētāja pienākums ir nodrošināt apskates iespēju.
7.3. Pamatota konflikta gadījumā, audzētājs, audzētavas īpašnieks vai klubs ir tiesīgs pieprasīt neatkarīgas metiena apskates komisijas izveidošanu, kuru nozīmē Ciltslietu Komisija.
7.4. Metiena apskate ir būtisks elements kontrolētai šķirnes suņu audzēšanai LKF.
7.5. Metiena apskates komisija sastāda aktu, kurā atzīmē visus būtiskos datus par metienu. Apskates aktu paraksta komisijas locekļi un audzētājs. Šo aktu komisija pēc pēdējās apskates iesniedz kluba ciltsdarba vadītājam.
7.6. Komisijas sastāvā jābūt vismaz vienai personai ar kinoloģisko izglītību, kura novērtē kucēnu fizisko stāvokli, atbilstību šķirnei apskates brīdī un apliecina to metiena apskates aktā ar savu parakstu. Gadījumos, kad rodas aizdomas par ģenētiskiem defektiem vai citām neatbilstībām, kinologam ieteicams pieaicināt veterināro speciālistu. Gadījumā, kad kluba komisija pirmo reizi veic kādas jaunas šķirnes metiena apskati, vai gadījumā, ja metiena apskatē rodas neskaidrības, ir jākonsultējas ar attiecīgās šķirnes speciālistu. Metiena apskates komisijā nevar būt kucēnu tēva īpašnieks vai persona, kuras īpašumā vai kopīpašumā ar audzētāju ir kucēnu māte vai citi suņi.
7.7. Metiena apskate jāveic vismaz 2 reizes. Pirmo reizi 5 dienu laikā pēc dzimšanas, otro reizi atbilstoši kluba ciltsdarba nolikumā noteiktajam minimālajam pārdošanas vecumam, bet ne agrāk kā 8 nedēļu vecumā. Klubs var savā ciltsdarba nolikumā noteikt vai vajadzības gadījumā veikt papildus metiena apskates.
7.8. Kucēnu realizāciju drīkst uzsākt pēc pēdējās apskates, kad kucēni ir pilnas 8 (astoņas) nedēļas veci.
7.9. Kucēniem uz metiena apskates brīdi jābūt identificētiem ar mikročipu, vakcinētiem pret infekcijas slimībām, atbilstoši LV likumdošanas prasībām. Kucēns tiek atsavināts jaunajam īpašniekam kopā ar ES lolojumdzīvnieka pasi, kurā izdarīti ieraksti par veikto vakcināciju un attārpošanu. Uz atsavināšanas brīdi kucēniem jābūt reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra (turpmāk – LDC) reģistrā uz audzētāja vārda.
7 7.10. Ja metienā pirmās apskates laikā, kuru veic kluba komisija vai audzētavas īpašnieks, tiek konstatēti kucēni ar iedzimtiem fiziskiem defektiem, kas nav savienojami ar pilnvērtīgu dzīvi, tad tie ir humāni eitanazējami. Kucēni, kuru svars dzimšanas brīdī ir mazāks par 50% no dzimušo kucēnu vidējā svara, ir humāni eitanazējami.
7.11. Ja metiena pēdējās apskates laikā tiek konstatēti kucēni ar fiziskiem defektiem, tad audzētājam jānodrošina šo kucēnu veterinārā apskate (ar LKF norīkojumu) un pēc slēdziena saņemšanas kluba vadībai jāpieņem lēmums par kucēnu turpmāko likteni.
7.12. Atsavinot kucēnu ar nepārejošiem defektiem, audzētājam jāsaņem jaunā īpašnieka paraksts par to, ka jaunais īpašnieks, defektiem neizzūdot, neizmantos šo dzīvnieku vaislā.
7.13. Ja metiena apskatē tiek konstatēts kaut viens jauktenis, tad kucēni tiek reģistrēti tikai pamatojoties uz DNS testiem, jaukteņi netiek reģistrēti.
7.14. Nododot kucēnu jaunajam īpašniekam, audzētājam vai audzētavas īpašniekam ir jāslēdz kucēna atsavināšanas līgums, kas turpmāk kalpo par pamatu ciltsrakstu izsniegšanai.
8. CILTSGRĀMATA
. 8.1. Ciltsgrāmata ir būtiska šķirnes suņkopības sastāvdaļa, kuras uzdevums ir apkopot precīzu un pēc iespējas visaptverošu informāciju par tajā reģistrētajiem šķirnes suņiem.
8.2. Ciltsgrāmata ir LKF īpašums un tās uzraudzību veic Ciltslietu Komisija.
8.3. Ciltsgrāmatas vadītājs ir pieredzējis kinologs, kuru apstiprina LKF Prezidijs.
8.4. Ciltsgrāmatu veido sējumi ar metiena kartiņām, kuras sarindotas pēc metienu dzimšanas datuma. Katrai šķirnei atbilst savs sējums. Dokumentu iesniegšanas un izdošanas kārtību nosaka nolikums par Ciltsgrāmatas organizāciju (skat. pielikumu Nr.1). Ciltsgrāmatā reģistrē arī Latvijā ievesto suņu eksporta ciltsrakstus, kurus izdevusi citas FCI dalībvalsts vai FCI sadarbības partnera kinoloģiskā organizācija.
8.5. Ciltsgrāmatā ieraksta tikai tos suņus, kuru izcelsmi vismaz trijās paaudzēs pilnībā var pierādīt LKF atzītās ciltsgrāmatās.
8.6. Par pamatu ierakstam Ciltsgrāmatā kalpo metiena kartiņa, kuru ar savu parakstu apstiprina audzētājs, afiksa vai audzētavas īpašnieks un kluba ciltsdarba vadītājs.
8.7. Minimālā nepieciešamā informācija: - šķirnes nosaukums, - audzētavas nosaukums, afikss vai metiena pievārds, - audzētāja vārds, uzvārds, adrese un paraksts, - kucēnu dzimšanas datums, - vecāku vārdi un Ciltsgrāmatas numuri, - kucēnu dzimums, vārds, Ciltsgrāmatas numurs, krāsa, - identifikācijas numurs.
8.8. Kucēna vārdam pievieno metiena pievārdu, afiksu vai audzētavas nosaukumu. Pievārdu, afiksu, vai audzētavas nosaukumu veido ne vairāk kā 2 vārdi un maksimālais burtu skaits tajā ir 25 zīmes (ieskaitot atstarpes starp vārdiem). Pievārdā, afiksā vai audzētavas nosaukumā nedrīkst izmantot FCI reģistrēto audzētavu nosaukumus, šķirņu nosaukumus, atsevišķus burtus un ciparus, kā arī dažādu svešvalodu palīgvārdus, piemēram, of, by, from, der, von un citus.
8.9. Metiena pievārdu audzētājam piešķir klubs pēc viņa iesniegtā priekšlikuma. Pievārdu ieraksta ciltsrakstos aiz suņa vārda. Kucēnu vārdu sākuma burtu nosaka klubs lejupejošā alfabētiskā secībā. Katra nākamā metiena pievārdam ir būtiski jāatšķiras no iepriekšējā, kas nozīmē, ka nevar pievienot atsevišķus burtus vai citus vārdus iepriekš izmantotam pievārdam.
8.10. Dokumentos (izstāžu pieteikumos, pārošanas atļaujās u.c.) nav atļauts mainīt oriģinālo, Ciltsgrāmatā reģistrēto suņa vārdu.
8.11. Ciltsgrāmatā jāpiesaka viss metiens uzreiz, nav pieļaujama atsevišķu kucēnu reģistrācija.
8.12. Viena metiena visu kucēnu vārdiem jāsākas ar vienu un to pašu burtu. Zīmju skaits suņa vārdā, kopā ar metiena pievārdu, afiksu vai audzētavas nosaukumu, nedrīkst pārsniegt 35 (ieskaitot atstarpes starp vārdiem).
8.13. Vienas audzētavas, afiksa vai metiena kucēnu vārdiem jābūt atšķirīgiem gan izrunā, gan rakstībā.
8.14. Reģistrs ir Ciltsgrāmatas sastāvdaļa, kurā ieraksta:
a) suņus, kuru ciltsraksti ir reģistrēti FCI neatzītās ciltsgrāmatās un suņus bez izcelsmi apliecinošiem dokumentiem,
b) kucēnus, kuru vecākiem nav trīspakāpju LKF atzītās ciltsgrāmatās ierakstītu priekšteču ciltsrakstu, t.i., vecāki ir ierakstīti LKF Reģistrā.
8.15. Punktā 8.14.a) minētajiem suņiem ierakstam Reģistrā vajadzīga attiecīgās šķirnes kluba piekrišana. Punktā 8.14.a) minētos suņus var ierakstīt Reģistrā, ja tie saņēmuši divu LKF ekspertu atzinumus par atbilstību šķirnei.
8.16. Reģistrā ierakstītie suņi ir izmantojami vaislā ar sekojošiem nosacījumiem: a) suns, kas ierakstīts Reģistrā atbilstoši Ciltsdarba reglamenta p. 8.14.b) nosacījumiem, ir izmantojams vaislā, ja tas ir saņēmis pie diviem ekspertiem LKF sistēmā rīkotās izstādēs divus eksterjera vērtējumus „teicami” un vienu kvalitātes sertifikātu CQ. Tā partnerim ir jābūt ar pilniem atzītiem ciltsrakstiem; b) suns, kas ierakstīts Reģistrā atbilstoši Ciltsdarba reglamenta p. 8.14.a) nosacījumiem, ir izmantojams vaislā izņēmuma gadījumos ar šķirnes kluba lēmumu, kuru apstiprinājuši ciltslietu komisija kopā ar ekspertu kolēģiju un LKF prezidijs. Sunim ir jāsaņem LKF sistēmā rīkotās izstādēs pie trim dažādiem ekspertiem trīs eksterjera vērtējumi „teicami” un divi kvalitātes sertifikāti CQ. Tā partnerim ir jābūt ar pilniem atzītiem ciltsrakstiem; c) FCI provizoriski atzīto un FCI neatzīto šķirņu suņi pakļaujas reglamenta vispārējām prasībām. Ir pieļaujama savstarpēja pārošana suņiem ar izcelsmes apliecībām.
8.17. Reģistrā ierakstītie suņi, sākot ar ceturto paaudzi, tiek pārcelti Ciltsgrāmatā.
8.18. Izcelsmes apliecības, kuras izdod, pamatojoties uz Reģistru, apzīmē "LV-REĢ...". Punktā 8.14.a) minētajiem suņiem izcelsmes apliecības ailītē „suņa vārds” ieraksta 8 9 vienu vārdu sastāvošu maksimāli no 12 burtiem. Visās izcelsmes ailītēs ir ieraksts nav informācijas”.
8.19. Izņēmumi, kas saistīti ar ierakstu Ciltsgrāmatā vai Reģistrā, pieļaujami vienīgi ar LKF Ciltslietu Komisijas rakstveida piekrišanu.
8.20. Ciltsgrāmatā jāreģistrē visi kucēni, kas ir dzīvi pēdējās apskates brīdī. Kucēni – vaislas brāķis, kuriem ir defekti, kas ir savienojami ar dzīves kvalitāti (nepareizs sakodiens, lūzums astē, nestandarta krāsa u.c.), saņem ciltsrakstus ar spiedogu „Nav izmantojams ciltsdarbā”. Metisus ciltsgrāmatā nereģistrē.
9. CILTSRAKSTI.
9.1. Ciltsraksti ir suņa izcelsmes pierādījums, kurš tiek izsniegts pamatojoties uz ierakstiem Ciltsgrāmatā. Uz tiem jābūt skaidri saskatāmam LKF zīmogam, Ciltsgrāmatas vadītāja spiedogam un uzlīmei-hologrammai. Sunim, kas tiek atsavināts nerezidentam, tiek izsniegti noteikta parauga Eksporta ciltsraksti. Rezidenta īpašumā esošam sunim eksporta ciltsraksti netiek izsniegti.
9.2. Ciltsrakstos jābūt ierakstītām trijām priekšteču paaudzēm.
9.3. Ierakstus ciltsrakstos drīkst izdarīt tikai Ciltsgrāmatas vadītājs. Ierakstus ciltsrakstu pielikumā par veselības pārbaudēm, izstāžu novērtējumu, darba spēju pārbaudēm un ciltsdarba rezultātiem var izdarīt Ciltsgrāmatas vadītājs, eksperti, darba pārbaužu tiesneši.
9.4. Ciltsrakstu nozaudēšanas vai sabojāšanas gadījumā tos izziņo par nederīgiem. Klubs, pēc pierādījumu pārbaudes, ierosina ciltsrakstu dublikāta izsniegšanu. Uz šādu ciltsrakstu veidlapas tiek uzspiests zīmogs "Dublikāts".
9.5. Nepareizus vai viltotus ciltsrakstus konfiscē un izziņo par nederīgiem.
9.6. Ja dzīvniekam mainās īpašnieks, tā iepriekšējais īpašnieks piecu darba dienu laikā pēc civiltiesiskā darījuma iesniedz LKF iesniegumu par dzīvnieka īpašnieka maiņu un abu pušu parakstīto aktu par civiltiesisko darījumu. LKF 10 darbdienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas pārliecinās LDC datu bāzē par informācijas patiesumu un izdara izmaiņas Ciltsgrāmatā.
9.7. Īpašnieka maiņu ciltsrakstos veic klubs, apstiprinot ar kluba zīmogu un ierakstot jaunā īpašnieka uzvārdu, adresi un īpašnieka maiņas noformēšanas datumu. Īpašnieka nomaiņa pieļaujama tikai uz atsavināšanas līguma pamata.
9.8. Kucēniem – vaislas brāķim tiek izdoti ciltsraksti ar spiedogu "Nav izmantojams ciltsdarbā". Ja metienā ir metisi, tad tādiem kucēniem ciltsrakstus neizsniedz.
9.9. Kucēniem, kuru vecākiem nav veiktas nepieciešamās veselības pārbaudes, izsniedz ciltsrakstus ar spiedogu „Nav izmantojams ciltsdarbā”. Ja kucēnam vai tā vecākiem veic veselības pārbaudi un tā apliecina, ka dzīvnieks ir vesels, tad kucēnam ar Ciltslietu komisijas lēmumu var tikt izdoti ciltsraksti bez attiecīgā spiedoga.
9.10. Ciltsrakstus un Izcelsmes apliecības sagatavo LKF Ciltsgrāmatas vadītājs, kurš nodod tos klubam, kurā kā biedrs ir kuces īpašnieks. Ciltsrakstus un Izcelsmes apliecības 10 izdod klubs apmaiņā pret atsavināšanas līgumu kucēna ieguvējam, kurš parakstās par saņemšanu.
10. MAKSĀJUMI. Maksājumi par reģistrāciju Ciltsgrāmatā un dokumentu izsniegšanu izdarāmi vienlaicīgi ar metiena kartiņas iesniegšanu LKF Ciltsgrāmatā. Gadījumos, kad pēc metiena reģistrācijas ciltsgrāmatā kucēns tiek atsavināts nerezidentam, audzētājam jāveic noteikta parauga ciltsrakstu noformēšanas apmaksa viena mēneša laikā.
11. PĀRKĀPUMI.
11.1.Par šī Ciltsdarba Reglamenta pārkāpumiem var tikt sodīti klubi, klubu ciltsdarba vadītāji un speciālisti, audzētavu īpašnieki, ja netiek nodrošināta pietiekama ciltsdarba uzraudzība un cīņa ar attiecīgai šķirnei sastopamiem defektiem un iedzimtām slimībām, tiek nepareizi noformēta ciltsdarba dokumentācija. Šajos gadījumos LKF Ciltslietu Komisija veic pārbaudi un pierādījumu novērtēšanu. Savus slēdzienus tā nodod izskatīšanai LKF Prezidijam. LKF Prezidijs pieņem galīgo lēmumu.
Pielikums Nr. 1
NOLIKUMS PAR CILTSGRĀMATAS ORGANIZĀCIJU
1. Par Ciltsgrāmatas organizāciju atbild tās vadītājs.
2. Visi ieraksti Ciltsgrāmatā tiek izdarīti pamatojoties tikai uz dokumentāliem pierādījumiem.
3. Visu informāciju Ciltsgrāmata saņem no klubu ciltsdarbu vadītājiem.
4. Lai reģistrētu metienu, ne vēlāk kā 4 mēnešus pēc kucēnu dzimšanas Ciltsgrāmatā jāiesniedz:
a) metiena kartiņa, kas apstiprināta ar audzētāja, afiksa vai audzētavas īpašnieka un kluba ciltsdarba vadītāja parakstu;
b) suņa un kuces oriģinālo ciltsrakstu kopijas;
c) eksterjera novērtējuma un darba spēju pārbaužu apliecinošu dokumentu kopijas;
d) pārošanas atļauja ar pārošanas aktu;
e) līguma kopiju kuces nomāšanas gadījumā;
f) metiena apskates aktu;
g) kopīpašuma līguma kopiju:
h) maksājumu apliecinošs dokuments.
5. Metiena kartiņā Ciltsgrāmatas vadītājs ieraksta kucēniem piešķirtos numurus un kartiņu iešuj attiecīgās šķirnes sējumā.
6. Ciltsgrāmatas piešķiramo numuru "LV-XXX-0000/00" veido sekojoši apzīmējumi:
a) LV – LKF Ciltsgrāmatas apzīmējums; b) šķirnes saīsināts apzīmējums (Pielikums Nr. 3);
c) kārtas numurs ierakstam šķirnes sējumā;
d) dzimšanas gada pēdējie divi cipari.
7. Ciltsraksti ir stingrās uzskaites dokuments. Katrai ciltsrakstu blankai ir savs numurs, kurš tiek reģistrēts Ciltsgrāmatā.
8. Ierakstu pareizību ciltsrakstos apstiprina Ciltsgrāmatas vadītājs ar savu parakstu un LKF Ciltsgrāmatas apaļo zīmogu.
9. Ciltsrakstos ieraksta sekojošus sasniegumus:
a) kluba, nacionālais, starptautiskais Čempions;
b) kluba, nacionālais, starptautiskais, pasaules Uzvarētājs;
c) FCI apstiprināts uzvarētāja tituls;
d) CACIB, R.CACIB, CAC, R.CAC;
e) nacionālais, starptautiskais darba vai sporta Čempions;
f) CACIT, CACIAG, CACIL.
g) nacionālais darba, sporta sacensību sertifikāts.
10. Ciltsrakstos ieraksta rezultātus par sunim veiktajām veselības pārbaudēm: gūžas un elkoņa locītavas displāzija, ceļa kaula izmežģījums, citi šķirnes kluba noteiktie 12 izmeklējumi, šķirnes kluba noteiktie obligātie ģenētiskie testi, kas veikti starptautiski sertificētā laboratorijā vai laboratorijā, ar kuru LKF ir noslēgts līgums.
11. Darba un medību šķirņu suņiem ciltsrakstos ieraksta FCI un LKF atzītu apmācību un darba spēju pārbaužu rezultātus.
Pielikums Nr. 2
NOLIKUMS PAR AFIKSU UN AUDZĒTAVĀM
1. Afikss.
1.1. Afikss ir vārds vai vārdu kopums, kuru izmanto visiem pie audzētāja dzimušajiem metieniem un ieraksta ciltsrakstos aiz suņa vārda. Kucēnu vārdu sākuma burtu nosaka klubs lejupejošā alfabētiskā secībā.
1.2. Afiksa reģistrāciju neatkarīgi no metienu skaita var pieteikt audzētājs, kura īpašumā, bet ne līdzīpašumā, ir vismaz viena vaislas kuce un kura biedra stāžs kādā no LKF klubiem pārsniedz vienu gadu. Ja metienu nav bijis, afiksa reģistrāciju var pieteikt, saņemot klubā pārošanas atļauju.
1.3. Afiksa reģistrācija notiek aizpildot pieteikumu, kurā norāda trīs iespējamos afiksa variantus, un iesniedzot LKF birojā. LKF nodrošina afiksa reģistrāciju FCI.
1.4. Afiksa īpašniekam jāpilda visas LKF ciltsdarba reglamenta un kluba ciltsdarba nolikuma prasības. Metienu apskata tā audzēšanas vietā afiksa īpašnieka valdījumā.
2. Audzētavas.
2.1. LKF audzētājs var iegūt divu līmeņu audzētavas statusu: pamata (Premium) un augstākā līmeņa (Super Premium).
2.2. Audzētājs vai afiksa īpašnieks var kvalificēties pamata (Premium) līmeņa audzētavas reģistrācijai, ja viņa biedra stāžs kādā no LKF klubiem pārsniedz 3 gadus.
2.3. Pamata audzētavas statusu var iegūt viena vai vairākas fiziskas personas, ne jaunākas par 18 gadiem, ja atbilst vienai no sekojošām prasībām:
a) ir beigusi kinoloģiskos kursus un kvalitatīvi izaudzējusi vismaz 2 metienus;
b) ir nokārtojusi kinoloģisko testu un kvalitatīvi izaudzējusi vismaz 3 metienus.
2.4. Ja audzētavu reģistrē vairākas personas, tām jāvienojas un jāizvirza vienu personu, kas ir atbildīga par ciltsdarba prasību ievērošanu un dokumentācijas aizpildīšanu. Kucēnu ciltsrakstos šīs atbildīgās personas vārds tiek ierakstīts kā pirmais.
2.5. Juridiskām personām piederošās audzētavas var reģistrēt valstiskas organizācijas, ja audzētavas darbu vada persona, kas atbilst 2.3. punktā minētajām prasībām.
2.6. Audzētavas reģistrācija notiek aizpildot pieteikumu, kurā norāda trīs iespējamos audzētavas nosaukuma variantus vēlamības secībā, un iesniedzot LKF birojā. LKF nodrošina audzētavas reģistrāciju FCI. 13
2.7. Pamata līmeņa audzētavas īpašnieks un afiksa īpašnieks var kvalificēties augstākā līmeņa (Super Premium) audzētavas reģistrācijai, ja izpildītas sekojošas prasības:
a) stāžs aktīvā kinoloģijā pārsniedz 10 gadus;
b) ir beidzis kinologu kursus vai ieguvis citu kinoloģisko izglītību *;
c) ir kvalitatīvi izaudzējis vismaz 3 metienus;
d) ir pildījis klubā ciltsdarba vadītāja pienākumus vai aktīvi piedalījies kluba metienu apskatē un var pierādīt to dokumentāli;
e) nav sodīts par LKF Ciltsdarba reglamenta, kluba ciltsdarba nolikuma, LKF statūtu un citu normatīvo dokumentu pārkāpumiem pēdējo 3 gadu laikā.
2.8. Audzētavas statusu LKF prezidijs apstiprina 30 dienu laikā no pieteikuma brīža.
2.9. Audzētavas tiek ierakstītas LKF audzētavu reģistrācijas grāmatā, iegrāmatojot: - reģistrācijas numuru, - audzētavas nosaukumu, - audzētavas īpašnieku (vārds, uzvārds, adrese, tālrunis, e-pasts), - reģistrācijas datumu, - audzējamās šķirnes.
2.10. Ja audzētavas īpašnieks ciltsdarbā ir pieļāvis pārkāpumu, viņš zaudē kvalificētās audzētavas statusu. Atkārtota kvalificēšanās atbilstoša līmeņa audzētavas statusa ieguvei iespējama pēc 3 gadiem, ja šajā laikā nav pieļauti LKF Ciltsdarba reglamenta, kluba ciltsdarba nolikuma, LKF statūtu un citu normatīvo dokumentu pārkāpumi.
3. Audzētavas īpašnieka pienākumi un tiesības.
3.1. Audzētavas īpašnieka pienākums ir:
3.1.1. pildīt visas LKF Ciltsdarba Reglamenta un kluba ciltsdarba nolikuma prasības. Būt atbildīgam par ciltsdarbu savā audzētavā un par tādu vaislas dzīvnieku izvēli, kuri atbilst visām kluba ciltsdarba nolikuma izvirzītajām prasībām;
3.1.2. veicināt šķirnes attīstību, rūpējoties par veselu un šķirnes standartam atbilstošu suņu selekciju, neizmantojot ciltsdarbā suņus ar iedzimtiem defektiem un slimībām;
3.1.3. nodrošināt savā īpašumā esošajiem dzīvniekiem to fizioloģiskām un etoloģiskajām vajadzībām atbilstošus apstākļus. Nepieļaut darbības, kas sagādātu tiem sāpes un ciešanas;
3.1.4. regulāri izdarīt ierakstus Audzētavas grāmatā;
3.1.5. paziņot klubam par metiena piedzimšanu 3 dienu laikā;
3.1.6. nodrošināt metiena apskates komisijai iespēju apskatīt metienu 8 nedēļu vecumā pamata līmeņa audzētavā. Apskates akta aizpildīšanai izmanto Audzētavas grāmatas ierakstus;
3.1.7. metiena noformēšanai nepieciešamos dokumentus pamata līmeņa audzētavas īpašniekam nodot metiena apskates komisijai;
3.1.8. uzrādīt Audzētavas grāmatu ierakstu pārbaudei pēc LKF Ciltsgrāmatas vadītāja vai Ciltslietu Komisijas pieprasījuma;
3.1.9. uzsākot citas šķirnes suņu audzēšanu, paziņot par to rakstiski Ciltsgrāmatas vadītājam.
3.2. Audzētavas īpašnieka tiesības ir:
3.2.1. izvēlēties kucēnu vārdu sākuma burtu pēc saviem ieskatiem;
3.2.2. augstākā līmeņa (Super Premium) audzētavas īpašniekam pašam apskatīt metienu un nodot dokumentāciju klubā. Reizi gadā LKF Ciltslietu komisijas vai kluba izveidota komisija novērtē audzētavā labturību un metiena audzēšanas kvalitāti;
3.2.3. augstākā līmeņa (Super Premium) audzētavas īpašniekam saņemt 20% atlaidi noformējot metiena reģistrāciju ciltsgrāmatā;
3.2.4. izvietot LKF mājas lapā un LKF Facebook lapā informāciju par saviem kucēniem bez maksas;
3.2.5. pieteikt uz LKF rīkotajām izstādēm personīgajā īpašumā, bet ne līdzīpašumā, esošos suņus par 1. reģistrācijas maksu visu reģistrācijas periodu līdz īpašās cenas ieviešanai: līdz trim suņiem pamata līmeņa (Premium) audzētavas īpašniekam un līdz pieciem suņiem augstākā līmeņa (Super Premium) audzētavasīpašniekam. * Neattiecas uz audzētavu īpašniekiem, kuri iestājušies LKF klubos līdz 1997. gadam.
Pielikums Nr. 4
VECUMS, KĀDĀ IZDARĀMAS VESELIBAS PĀRBAUDES SUŅIEM.
1. Gūžas (HD) un elkoņu (ED) displāzijas pārbaudes. Šķirnes, kurām displāzijas pārbaude veicama no 18 mēnešu vecuma: Angļu mastifs Bernes ganu suns Bordo dogs Bulmastifs Īru vilku suns Kanāriju dogs Kaukāza aitu suns Lendzīrs Leonbergers Neapoles mastifs Ņūfaundlendietis Pireneju kalnu suns Sanbernārs Spāņu mastifs Tibetas mastifs Vācu dogs Vidusāzijas aitu suns 15 Pārējām šķirnēm displāzijas pārbaudi var veikt no 12 mēnešu vecuma. Ieteicams to darīt vēlāk, ņemot vērā, ka skeleta noformēšanās beidzas aptuveni 2 gadu vecumā.
2. Ceļa kaula (patellas luksācija) pārbaude veicama no 10 mēnešu vecuma.
3. Acu pārbaude veicama no 12 mēnešu vecuma, vai atbilstoši slimības un šķirnes specifikai. Šķirnēm, kurām pārbauda kolliju acu anomāliju (CEA), veic acu pārbaudi kucēniem pirms metiena apskates 6-8 nedēļu vecumā. Šķirnēm, kam jāveic atkārtotas acu pārbaudes, to biežumu un laika intervālu starp pārbaudēm nosaka šķirnes klubu ciltsdarba nolikumi.
4. Ģenētiskie DNS testi veicami bez vecuma ierobežojuma.