FCI šķirnes standarts Nr 235 /16.02.2011/ 


MOPSIS 

IZCELSMES VALSTS: Ķīna. 

PATRONĀTA VALSTS: Lielbritānija 

OFICIĀLĀ STANDARTA PUBLICĒŠANAS DATUMS: 13.10.2010. 

PIELIETOJUMS: Kompanjons. 

FCI KLASIFIKĀCIJA: 9.grupa: kompanjoni un dekoratīvie suņi.11. apakšgrupa - mazie molosu tipa suņi. Bez darba spēju pārbaudes. 

ĪSS VĒSTURISKS PĀRSKATS: Ir zināmas šaubas par šīs šķirnes izcelsmes vietu, kaut gan tā varētu būt nākusi no Austrumiem. Kā izcelsmes valsts minēta Ķīna, kur vienmēr lielā cieņā ir bijuši suņi ar strupiem purniem. Mopšus Eiropā ieveda holandiešu Austrumindijas kompānijas tirgotāji un jau 1500.gados tos apbrīnoja Holandē. Patiesībā mopsis kļuva par rojālistu simbolu. Anglijā mopši parādījās līdz ar Viljama III kāpšanu tronī. Līdz 1877.gadam šķirne bija sastopama vienīgi rudā krāsā, bet šajā gadā Anglijā no Austrumiem tika ievests melnas krāsas pāris. KOPĒJAIS IESPAIDS: Izteikti kvadrātveidīgs un drukns, tas ir "multum in parvo" - daudz masas mazā ķermenī, kas izpaužas formu kompaktumā, labi veidotās proporcijās un spēcīgā muskulatūrā. Nekad nedrīkst izskatīties uz zemām kājām vai kalsns, augstkājains. 

SVARĪGAS PROPORCIJAS: Izteikti kvadrātveidīgs un drukns. 

RAKSTURS / TEMPERAMENTS: Apveltīts ar lielu šarmu, cēlumu un inteliģenci. Līdzsvarots, jautrs un rosīgs. 

GALVA: Samērā liela, proporcionāla ķermenim, apaļa, ne ābola formas. 

GALVASKAUSS: Galvaskauss: Bez iekritumiem. Labi izteiktas krokas uz pieres, bet nepārspīlētas. 

PURNA DAĻA Degungals: Liels, ar diezgan lielām, labi atvērtām nāsīm. Nav pieņemamas un stingri sodāmas šauras nāsis un izteikti smaga kroka uz deguna.

Purns: Samērā īss, strups, kvadrātveida, neuzrauts. Deguna kroka nedrīkst negatīvi ietekmēt acis vai degungalu. 

Žokļi / zobi: Neliels pārkodiens. Plats apakšžoklis ar gandrīz taisnā līnijā novietotiem griezējzobiem. Šķībs sakodiens, redzami zobi vai mēle , kad mute aizvērta, augstākā mērā nevēlami un ir stingri sodāmi. 

Acis: Tumšas, samērā lielas, apaļas formas, ar maigu un skumju skatienu, ļoti spožas, uzbudinājumā ugunīgas. Nekad nav izvelbtas, pārspīlētas vai ar redzamiem acs baltumiem, sunim skatoties uz priekšu. Nedrīkst būt redzamu acs problēmu. 

Ausis: Plānas, mazas, mīkstas kā melnais samts. Divu veidu - rozes ziedlapiņas formā - maza nokarena auss saliekta uz sāniem un atpakaļ, atsedzot auss gliemeni. Pogveida auss - auss noliekta uz priekšu, tās gals cieši piekļaujas pie galvas, aizsedzot auss iekšpusi. Priekšroka dodama pēdējam variantam. 

KAKLS: Viegli izliekts, veidojot kumpu sprandu, spēcīgs, apjomīgs, pietiekami garš, lai lepni nestu galvu. 

ĶERMENIS: Īss un drukns. 

Mugura: Muguras līnija taisna, ne izliekta, ne ieliekta.

Krūtis: Platas. Ribas labi izliektas un vērstas uz aizmuguri.

ASTE: Augsti novietota, sagriezta pēc iespējas ciešāk, guļ uz gūžām. Divkārt sagriezta aste ir augstākā mērā vēlama. 

KĀJAS 

PRIEKŠKĀJAS:

Pleci: Izteikti slīpi. 

Priekšpleci: Ļoti spēcīgi, taisni, vidēja garuma, labi novietoti zem ķermeņa. 

Priekšķepas: Ne tik garas kā zaķa ķepas, ne arī tik apaļas kā kaķa ķepas, pirksti labi atdalīti, nagi melni. 

PAKAĻKĀJAS: 

Kopējais iespaids: Kājas ļoti spēcīgas, vidēja garuma, labi zem ķermeņa novietotas, skatoties no aizmugures taisnas un paralēlas.

Celis: Labi izteikts. Pakaļējās ķepas: Ne tik garas kā zaķa ķepas, ne arī tik apaļas kā kaķa ķepas, pirksti labi atdalīti, nagi melni. 

GAITA / KUSTĪBAS: Skatoties no priekšpuses kājas paceļas un nolaižas tieši zem pleciem, ķepas vērstas tieši uz priekšu, negriežoties ne uz iekšu, ne uz āru. Skatoties no aizmugures kustības analogas. Priekškājas izdara spēcīgus, plašus vēzienus, pakaļkājas kustas brīvi, lokanas ceļos. Viegla gāzelēšanās pakaļkājās padara kustības tipiskākas. Kustības mērķtiecīgas un drošas. 

APMATOJUMS: 

Apmatojums: Smalks, gluds, mīksts, īss un spīdīgs, nedz rupjš, nedz pūkains. 

Krāsa: Sudrabaina, aprikožu, bēša vai melna. Visas krāsas tīras, lai pamatkrāsa kontrastētu ar joslu (melnu svītru, kas stiepjas no pakauša paugura līdz astes saknei) un masku. Atzīmes labi izteiktas. Purns jeb maska, ausis, zīmes uz vaigiem, rombveida zīme uz pieres un josla uz muguras pēc iespējas melnākas. 

Svars: Ideāls svars no 6,3 līdz 8,1 kg. Jābūt spēcīgiem muskuļiem, masu nedrīkst sajaukt ar lieko svaru.

TRŪKUMI: Ikviena atkāpe no iepriekšminētajiem punktiem uzskatāma par trūkumu, kura nozīmīgums ir tieši proporcionāls tā izteiktības pakāpei un ietekmei uz suņa veselību un labturību. 

DISKVALIFICĒJOŠI TRŪKUMI: 

* Agresīvs vai pārāk bikls,

* Jebkurš suns, kas skaidri izrāda fiziskas vai uzvedības anomālijas, tiek diskvalificēts. 

N.B. *Suņiem jābūt diviem skaidri redzamiem, normāli attīstītiem sēkliniekiem, kuri pilnībā atrodas sēklinieka maisiņā. * Vaislā izmantojami tikai funkcionāli un klīniski veseli suņi, tipiski savas šķirnes pārstāvji.